Как изглежда кухня, в която се готви за 5000 човека?
През февруари 2018-та година имахме възможността на плаваме в Средиземно море, с Costa Diadema, по мaршрут Рим - Савона – Марсилия – Барселона – Палма де Майорка – Палермо (Сицилия) – Рим. Посетихме едни от най-атрактивните средиземноморски дестинации за една седмица, имахме възможността да се насладим на всички дневни и вечерни забавления на борда на кораба, но едно от най-впечатляващите и зареждащи преживявания беше посещение на вътрешността на кораба, което е и причината за появата на тази статия.
Специално организирана визита за нашата скромна групичка в кухнята на Costa Diadema – най-големият и луксозен кораб от флотилията на Costa. Може и да не звучи кой знае колко атрактивно – кухня като кухня, но в тази кухня (за разлика от моята вкъщи) се готви 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината за изхранването на около 5500 гладни пасажери (пътници и персонал общо). Готвачите са 40 броя, чистачите са 60, не разбрах хората, които правят заготовките колко са, но не са никак малко. В кухнята се готви, аранжира и се разпределя храната по масите в ресторанта, а предварителната подготовка на продуктите – миене и рязане се извършва на друго място. Работните смени на персонала са 11-часови, като всеки си има определено работно място, задължения и посуда, които не се променят.
Чистотата на помещенията е приоритет. Бяхме единствените допуснати вътре и то след като предварително се съгласихме да сложим престилка, калцуни, шапка и маска.
За маршрута на Costa Diadema зареждат всяка седмица от Барселона пресни плодове и зеленчуци от проверени и доверени доставчици, всичко останало снабдяват от Савона. Пресмятат предварително необходимото количество храна за месец напред във времето на базата на броя пътници, които се очаква да се качат на борда, тяхната националност (когато имат немски групи зареждат повече бира и наденици :), както и броят на децата. Средната седмична консумация на яйца, мляко и останалите хранителни продукти се измерва в тонове. Флотилията на Costa приготвя и сервира около 54 милиона порции годишно.
Costa е една от първите круизни компании, които работят усилено в посока ежедневното редуциране на количеството хранителни остатъци. Costa Diadema е първият кораб, на който през 2016-та година са въведени иновации, които позволяват на персонала да работи по-ефективно и целенасочено в посока съкращаване на количеството храна, която се изхвърля. Програмата се казва "4GOODFOOD" и резултатите след 11 месеца пробен период показват, че Costa Diadema съумява да намали с над 50% количеството изхвърлена храна от кухнята си. За опазването на природата това е равносилно на намаляването на 1189 тона въглероден диоксид или замърсяването причинено от 231 коли за цяла година. След успеха на Diadema се очаква в скоро време тези иновации да се приложат и в кухните на другите кораби от флотилията на Costa. Целта на круизната компания за момента е да достигне 50% намаляване на изхвърлената храна за цялата флотилия до 2020-та година.
На специални кантари, които представляват част от контейнерите за отпадък, се изчислява с точност до грамове излишната храна. Така готвачите могат да калкулират с колко да намалят количеството сготвена храна и да предотвратят използването на прекалено много енергия и ресурси. Тоест, когато установят, че са изхвърлили три килограма картофи днес, следващият път ще направят нова калкулация на необходимото количество картофи и ще редуцират излишъка. Електронните кантари помагат на готвачите да измерят коректно и да наблюдават ежедневно количеството излишна храна. Персоналът използва тъч скрийн, за да отбележи вида на храната, която изхвърлят, електронната везна измерва точното количество и изпраща информацията към главния готвач с точната парична сума на изхвърленото. Данните се анализират ежедневно. Такива кантари в момента притежават около половината от корабите от флотилията на Costa. Почти 2400 служители от кухните на Costa са минали през специално обучение във връзка с ползването на електронните кантари.
Екипът на CRUSIT поздравява Costa за проекта, който са стартирали и им пожелаваме още по-големи постижения през следващите години.