Премини към главното съдържание Премини към Навигацията

Един от най-големите страхове на хората, които се притесняват да отидат на круиз, е прочутата морска болест. Известна още като кинетоза, тя е неособено приятно преживяване и с нашата статия ще се опитаме да ви запознаем по-подробно с методите на разпознаване на първите симптоми и справянето с тях.

Най-често при придвижване с корабче или автомобил, рецептори в нашия организъм изпращат различни сигнали – центърът за равновесието във вътрешното ухо и очите ни сигнализират, че се движим. Противоположно на тях, рецепторите от мускулите и ставите показват, че стоим на едно място. Счита се, че мозъкът ни приема тези двусмислени сигнали като знак, че сме се отровили. Затова и ни изпраща повръщането, с което да се отървем от тази отрова.

Притеснението от морската болест, когато става въпрос за круизни кораби, е ненужно голямо. Практически, дори и да сте от хората, на които им става зле при пътуване с автомобил, ако сте на борда на голям пътнически кораб, е по-вероятно често да губите представа, че корабът изобщо се движи, какво остава за дискомфорт от клатене. Ако все пак станете жертва на кинетозата, това лесно ще провали цялата ви старателно планувана и бленувана ваканция. Независимо дали отивате на круиз за пръв път или не, дали водите децата си с вас или сте само с приятели, е важно да се подготвите предварително с няколко лесни стъпки.

 

1. Изберете кораб със стабилизатори

Съвременните круизни кораби са оборудвани със стабилизатори - големи подводни перки от двете страни на корпуса, които противодействат на клатенето и минимизират всякакво люлеене и движение на кораба. Колкото по-нов e корабът, толкова по-модерни и напреднали са стабилизаторите и съумяват да овладяват клатенето на борда дори в по-бурни води.
 
 

2. Подберете маршрута си внимателно

Въпреки че да попаднете на буря в морето не е толкова често срещано, колкото повечето хора си мислят, то не е изключено да се случи. Особено ако сте се спрели на круизен маршрут, който плава в регион извън подходящия сезон. В нашата статия „Кога е най-подходящото време за круиз“ сме изброили регионите, в които все още се наблюдават различия в сезоните, заедно с предимствата и компромисите, които трябва да направите, плавайки в тези части на света.
 
 

3. Изберете местоположението на каютата си предварително

Ако имате възможност да избирате каюта при закупуването на круизното ви пътуване, ви съветваме да изберете такава, която се намира по-близо до централните части на кораба или близо до кърмата. Каютите, разположени в края на кораба и на най-високите палуби, усещат движението най-осезателно. Подходящата каюта в комбинация с достатъчно количество пълноценен сън ще ви бъдат от голяма полза.
 
 

4. Вземете си лекарствени продукти просто за всеки случай

Ако ви е много лошо и ви трябва нещо силно, най-често се взима дименхидринат – медикамент от първите генерации антихистаминови препарати. Лекарството е противопоказно при ниско кръвно и като цяло има много странични ефекти, като най-безобидният от тях е сънливостта. Пийте го само в крайни случаи и винаги се съветвайте с лекаря си предварително.

Препоръчваме за заместител хомеопатичното лекарство Кокулин. Най-добре е приемът на Cocculine да започне в деня преди пътуването – прочетете предварително упътването за най-добър ефект.

 
 

5. Няколко билки и натурални продукта, които биха могли да помогнат

Преди да пристъпите към по-силните лекарства, ви препоръчваме да опитате някои от природните или хомеопатични методи за борба с морската болест. Другите лекарства могат да имат странични ефекти, особено ако се употребяват често.

Препоръчваме да заместите силните лекарства с някое от тези природни и безопасни продукти:

  • Чай от мента
  • Джинджифил
  • Кисели или ментови бонбони
  • Сладко преди пътуване
  • Вода с лимон

Съветваме ви и да:

  • Избягвате да пиете кафе на гладно
  • Избягвате пикантните храни
 
 

6. Действайте бързо

Първите симптоми на морската болест могат да изглеждат безобидни и да не им обърнете нужното внимание. Някои от първите признаци са:

  • Потиснатост, отпадналост и сънливост;
  • Повишено слюноотделяне, прилошаване, гадене и повръщане;
  • Пребледняване на лицето, изпотяване със студена пот; 
  • Главоболие, световъртеж, повишена чувствителност към миризми. 

Ако видите, че вятърът се усилва или круизният кораб се клати малко повече, вземете превантивно лекарствата, които носите със себе си. Излезте на откритата палуба, съсредоточете погледа върху далечен обект - линията на хоризонта или облаците. Смучете ментови бонбонипийте кисел сок, бавно яжте ябълка или солети и се поддържайте добре хидратирани. Прозявайте се. Дишайте дълбоко и бавно.

Морската болест не е забавна, но не и страшна или опасна. Усетите ли нейните признаци, приложете някой от нашите съвети. Веднъж откриете ли какво ви действа най-добре, лесно ще можете да преодолявате това състояние в бъдеще.

Приятно пътуване от екипа на CRUSIT!

 

Прочети още...

 

Кога е най-подходящото време за круиз?
10 съвета как да си резервирате евтин круиз
Какво да носите, когато отивате на круиз?
Какво ни прави толкова добри
Използваме бисквитки, за да се уверим, че Ви предлагаме най-доброто потребителско преживяване на сайта ни. За повече подробности прочетете тук.